Úvodní slovo
29. 10. 2009
Svatba je zlomovým okamžikem v životě každého z nás. Ptot se na tento významný den pečlivě připravujeme. Jako první volíme datum, kdy svatbu uskutečníme. Nejvíce svateb se plánuje přes léto, tzn. od června do září. V květnu, ačkoliv je měsícem lásky, se svatby nepořádají. Svatby v máji totiž slibuje nešťasné manželství, podle pořekadla: svatba v máji nosí máry. Dříve byly svatby čistě církevním obřadem. Dnes se odehrávají svatby nejčastěji v obřadních síních, nebo v romantickém prostředí hradů, či zámků. Výběr místa svatby je tedy druhým úkolem budoucích manželů. Pokud chceme obřad na nějakém vyhlášeném místě, kde se svatby konají často, měli bychom myslet na včasné zarezervování termínu. Dále Vás čeká zařizování hostiny, svatebních oznámení, koupení prstýnků, soupis darů, výběr kytice a vhodného oblečení.
Budoucí novomanželé mají tedy spoustu starostí, kolem zařízení svatby. Pokud nemají dostatek času, mohou si nechat svatbu za nemalý peníz zorganizovat od svatební agentury, nebo využít služeb svatebních salónů. V neposlední řadě pomůžou nevěstě vybrat správné líčení, účes, boty a vhodné doplňky k šatům, které si nevěsta vybrala.
Dříve se svatební šaty dědily z matky na dceru, dnes nevěsty vyžívají služeb půjčoven. Kvalitní půjčovny neustále obměňují sortiment a šaty, které byly vícekrát půjčeny automaticky prodávají.
Kolem svateb straduje mnoho zvyků a pověr, které se dodržují až do dnes. Např. ženich by neměl vidět nevěstu před svatbou ve svatebních šatech, jinak budou mít v manželství smůlu. Házení rýže jako symbol plodnosti, rozbíjení talířů, proskakování papírovým srdcem, krmení polévkou, krájení svatebního dortu, házení svatební kytice a mnoho dalších.
Fantazii se meze nekladou a tak si každý může zařídit svatbu přesně podle svého gusta…
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář